Natuurpunt foto

Dieren in Nesten - de otter

Dieren in nesten in je tuin


Koop dit leuke boek boordevol praktische tips en mooie foto's en steun Natuurpunt.

Natuur.winkel:
Prijs: € 16

Tips voor de otter

François Van BauwelDe otter is de vreemde eend in  onze bijt. In Vlaanderen is de otter zo zeldzaam geworden dat we er al een hele poos geen meer gezien hebben. Dat komt niet alleen omdat ze erg schuw zijn. Ze zijn vooral  erg kwetsbaar en de otterkenners vrezen dan ook het ergste…

Otters hebben tientallen vierkante kilometers  wildernis nodig met veel zuiver water en gezonde vis. De otter help je dus niet met  kleine ingrepen in en om de tuin. Toch willen we voor hem bouwen en als we het wat grootser aanpakken, heeft dat zeker zin. In Nederland zijn ze  terug van weg geweest. Als wij hier zorgen voor ottervriendelijke biotopen kan  de otter via de grensgebieden naar ons landje terugkeren.
Werk mee aan zuiver water
Gebruik thuis zoveel mogelijk biologisch afbreekbare producten. Alle huishoudens te samen zijn verantwoordelijk voor 1/3de van de totale watervervuiling. Dat betekent dat we met z’n allen heel veel kunnen bijdragen aan zuiverder water. Kies bijvoorbeeld voor bleekmiddel op basis van Percarbonaat (zuurstofbleekmiddel), geurmiddelen op basis van natuurlijke oliën, afwaszeep, wasmiddel en wasverzachters op basis van plantaardige ingrediënten, wc-reinigers op basis van azijn en mineralen. Voor alle chemische huishoudproducten bestaan tegenwoordig ecologische doeltreffende alternatieven. Je helpt er de otter mee maar je doet nog zo veel meer, zonder echt veel te moeten doen.
Samen staan we sterker
In jouw gemeente kan je zorgen voor dichtbegroeide oevers. Dat is nodig want de otter legt kilometers over het land af. Omdat ze erg schuw zijn, doen ze dat liefst in de beschutting van rietvelden, dicht struikgewas en bomen. Helaas zijn veel oevers te steriel en kaal geworden. Dat kan je niet in je eentje veranderen. Sluit je daarom aan bij een plaatselijke natuurvereniging of stamp zelf een otter actie commitee uit de grond. Raadpleeg otterspecialisten, betrek plantendeskundigen en ga op zoek naar enthousiaste vrijwilligers. Stel samen een actieplan op en trek er vervolgens mee naar het gemeentebestuur. Het Maasland, het Meetjesland en in de IJzervlakte zijn uitermate geschikt voor meer ottervriendelijkere oevers. Daar kunnen jullie bouwacties leiden tot een succesvolle terugkeer van dit fantastische dier.
Bouw een otterschuilplaats of otterhaven
Otters nestelen graag beschut tussen boomwortels, omgevallen boomstammen, onder takken en dicht struikgewas. Omdat het daar nu net aan ontbreekt kunnen we ze voorlopig helpen met kunstmatige schuilplaatsen. Stapel boomstammen kruislings op mekaar. Leg de dikste exemplaren onderaan en laat telkens wat ruimte tussen de stammen. Zo ziet het otterparadijs er uit.
Zoogdierenwerkgroep
Wil je onze zoogdieren zoals de otter mee bestuderen en wil je de handen uit de mouwen steken? Sluit je dan aan bij de Zoogdierenwerkgroep.

De ottercampagne

In 2010 ging Natuurpunt actief op zoek naar otters in Vlaanderen. Er werd een heuse zoektocht georganiseerd en de eerste persoon die een levende otter kon aanwijzen of bewijzen kon geven van levende otters in Vlaanderen kreeg een prijs van 500 euro. Helaas werden er geen otters en geen sporen van otters gevonden. De prijs werd daarom uitgeloofd aan het meest ottervriendelijke natuurgebied; het Grote Netewoud. Lees meer over de ottercampagne.
Ottercampagne

Doe ook


Lees meer