Mijn eerste stap om meer vlinders te lokken, was een deel van de tuin inrichten als vlinderhoekje. Zo beplantte ik een deel van de oppervlakte (circa 150 m2) hoofdzakelijk met kruidachtigen zoals hyssop, lavendel, borstelkrans, munt, tijm, marjolein, citroenmelisse,… Natuurlijk zorgde ik ook voor vlinderstruiken (diverse kleuren), damastbloem, koninginnekruid, solidago, hemelsleutel, bolklimop, gele zonnehoedjes, zenegroen, erica en calluna, bruidsbloem,… Let er wel op dat je niet te dicht bij de aanvang plant of na 2 à 3 jaar moet je al de helft uitdunnen en weggooien…
Verder besloten we ons tuinafval voortaan op een composthoop te stapelen. Sindsdien zijn er nog twee composthopen
bijgekomen. In onze tuin recycleren we alles. De composthopen liggen verscholen tussen hagen en struiken. Zo’n hopen zijn belangrijk voor de overwintering van vlinders, rupsen en vlinderpoppen. Uiteraard profiteren ook allerlei andere insecten hiervan, alsook amfibieën en muizen.
De meeste bewoners van deze composthopen zijn “opruimers van de natuur” die ik graag mijn gratis medewerkers noem. Ze werken altijd en morren nooit. In de natuur hangt immers alles samen en het ene leeft nu eenmaal van het andere. Ik vertik verdelgingsmiddelen of aanverwanten te gebruiken. Het is één van de belangrijkste oorzaken van de achteruitgang van de natuur. Voor alle kwalen is er immers een natuurlijke vijand. Bijvoorbeeld lieveheersbeestjes voor bladluizen. Of hang omgekeerde bloempotjes gevuld met hooi zodat oorwormen overdag een slaapplaats hebben; ’s nachts werken ze dan voor mij… Je verhangt de potjes doodgewoon als er ergens anders een nieuwe invasie van bladluizen is. In onze tuin hebben we weinig of geen last van plagen en ziekten.
Het snoeisel van de diverse hagen laten we meestal onopvallend ter plaatse liggen. Het fijnere gedeelte komt op de composthoop terecht en de wat grovere takken op een andere (verscholen) stapel. Egels kruipen hier graag onder.
We legden ook een compostbak aan met betonnen platen in U-vorm. Deze is deels gevuld met zand en bladgrond en rijk aan regenwormen, die onmisbaar zijn in een gezonde tuin. Bovenop is de compostbak begroeid met grote brandnetels. Wist je dat deze verguisde plant een belangrijkste waarde heeft? Landkaartje, distelvlinder, atalanta, dagpauwoog, gehakkelde aurelia, kleine vos,… weten dit enorm te appreciëren. Rupsen voelen zich immers veilig tussen de prikkende netelbuisjes. Sommige soorten nachtvlinders leven in een opgerold blad en laten zich bij de minste aanraking gewoon op de grond vallen. Het brandnetelmotje (nachtvlindertje) verschuilt zich steeds aan de onderkant van de bladeren.
Afhankelijk van soort tot soort overwinteren mijn geliefde fladderaars als ei, rups, pop of vlinder. Waar? In een composthoop, gras, houtstapel of tuinhuis en zolder. Of in de ongemoeide strooisellaag. Je tuin mag er dus een beetje (gecontroleerd) rommelig uitzien. Een grondige reden en oproep om niet (teveel) te harken! De opruimwoede is immers dodelijk. Gebruik gemalen boomschors: onkruid blijft weg (= arbeidsarm), voorkomt uitdroging van de bodem en trekt bodemleven aan.
Ortwin Hoffmann
Lees volgende week deel 4 van Ortwin’s verhaal
REACTIES
vlindertuin
| door
Redgy
op
donderdag 9 april 2009
om
09:23
is het mogelijk deze tuin te bezoeken en waar vind ik de eerder verschenen delen 1&2
bedankt
Redgy
Bezoek tuin: geen probleem - als de natuur er maar beter van wordt!
| door
Ortwin
op
vrijdag 10 april 2009
om
09:03
Redgy,
Onze tuin kan bezocht worden. Verwacht geen wonderen: het lijkt op een gewone tuin, maar door de keuze van de bloemen/planten en omgeving bekom je een vlindertuin. En trek je de "hele natuur aan". Best is het even contact nemen via onze email: ortwin.hoffmann@skynet.be. Laat maar iets weten.
Deel 1 en 2: neem best contact met Karolien Van De Velde van natuurpunt. Zij staat specifiek in voor de website en vlinderblog. Beste vlindergroeten.