Op deze pagina vind je alle nieuws dat met natuur te maken heeft. Klik op de titels om het bericht te openen of te sluiten.
Op zaterdag 4 en zondag 5 februari 2012 organiseert Natuurpunt voor de twaalfde opeenvolgende winter de nationale telling van tuinvogels. In Wallonië gebeurt de telling door zusterorganisatie Natagora. De voorbije maanden werden er geen spectaculaire aantallen geteld maar de strenge koudegolf kan nog voor vuurwerk zorgen!
|
In de ijskelder van een kasteeldomein in het West-Vlaamse Boezinge (Ieper) zijn recentelijk acht kadavers van vossen gedumpt, naast dode eksters en kraaien. Dat meldt Vogelbescherming Vlaanderen, dat zowel de lokale milieupolitie als de cel natuurinspectie van het Agentschap voor Natuur en Bos (ANB) inlichtte. "De kadavers werden per toeval ontdekt", aldus Jan Rodts van Vogelbescherming Vlaanderen. "De staart van de gevonden vossen bleek afgesneden, wat duidt op pure plezier- en trofeeënjacht."
|
Niet insecticiden zijn verantwoordelijk voor de bijensterfte in Europa. De echte schuldige is een mijt, zegt de Gentse kenner Frans Jacobs.
|
De landbouwers zien een periode van harde vrieskou graag komen. Die is zelfs "noodzakelijk" volgens de Waalse landbouwvereniging FWA (Fédération Wallonne de l'Agriculture).
|
Door de schrapping van de fiscale aftrek en de lagere tegemoetkoming voor groenestroomcertificaten duurt het nu 4 tot 5 jaar langer alvorens men de investering in zonnepanelen heeft terugverdiend. Volgens Test-Aankoop blijft het plaatsen van zonnepanelen echter een interessante investering die meer dan het dubbele oplevert van een spaarboekje.
|
Na de brand op de Kalmthoutse Heide op 25 en 26 mei 2011 werd het steunfonds ‘Red de Hei’ opgericht. Het Agentschap Natuur en Bos (ANB), Natuurpunt en het gemeentebestuur van Kalmthout kregen hierbij de hulp van de Koning Boudewijnstichting, die een projectrekening opende. Acht maanden later staat er op de rekening van het steunfonds maar liefst € 51.346,04.
|
ANB en Natuurpunt, de beheerders van de Kalmthoutse Heide, wenden de gelden van het steunfonds ‘Red de Hei’ aan voor het herstel van de afgebrande heide. Concreet gaat Natuurpunt hiervan een herder betalen, een schapenraster plaatsen en plagwerken financieren.
Lees het volledige actuabericht
|
De volgende zeven dagen zal de temperatuur in ons land niet boven nul graden geraken. 'En daarna is het heus nog niet zeker of de winter zal wijken', vertelt weerman David Dehenauw. 'We zitten stevig in z'n greep. Dit weekend gaan we zelfs naar min 17.'
|
Een paddenstoel in het Amazonegebied van Ecuador eet plastiek. Misschien een milieuvriendelijke oplossing voor de berg plastiekafval? ‘Onlangs zijn ook schimmels ontdekt die lood afbreken', zegt Wim Veraghtert van Natuurpunt.
|
In de ijskelder van een kasteeldomein in Boezinge bij Ieper zijn vorige week acht kadavers van vossen gevonden.
|
Het Titicacameer raakt meer en meer vervuild. Het kreeg de titel van het meest bedreigde meer van 2012.
|
Oorkwallen. Voor de strandgangers zijn ze een vaste zomerse verschijning. Zomers zonder zijn zeldzaam. Hoewel: in 1994, 1995, 2000 en 2002 waren ze er niet. Bijna kon 2012 dit lijstje aanvullen, maar daar brengt de koudegolf verandering in. Oorkwallen gegarandeerd deze zomer, dankzij de winterprik.
|
Aan onze kust komen verschillende kwallensoorten voor, elk met hun eigen piekperiode. Oorkwallen (Aurelia aurita) kan je vooral van mei tot augustus aantreffen. Vaak wordt hun aanwezigheid verklaard door het warme weer, wat een absolute misvatting is. Ze worden in hoofdzaak in de zomer waargenomen, dat wel, omdat ze dan groot zijn en omdat er dan veel volk over de Belgische stranden struint. Heel veel volk. Maar de oorkwallen worden nu, putje winter, geboren. Tenminste, als het water koud genoeg is.
Oorkwallen zijn herkenbaar aan de vier oorvormige voortplantingsorganen. Ze zijn een voortplantingsstadium van een poliepsoort, net zoals een bloem een voortplantingsstadium is van een plant. De poliep is dus altijd aanwezig maar de kwallen worden pas 'gemaakt' bij bepaalde temperatuuromstandigheden. Hun taak? De soort verspreiden in de omgeving. De poliep lijkt op een klein wit trechtertje met relatief lange tentakels. Hij leeft in groepen op harde voorwerpen in havens, riviermondingen, brakke binnenwateren en fjorden. In België werd die poliep al waargenomen in het Boudewijnkanaal en in de jachthaven van Zeebrugge, maar vermoedelijk is hij ook aanwezig in de havens van Oostende, Blankenberge en Nieuwpoort. De poliep kan zich ongeslachtelijk vermenigvuldigen door zich te splitsen of knopjes te vormen waaruit weer nieuwe poliepen ontstaan. Wanneer de watertemperatuur onder 6 °C daalt, verdwijnen zijn tentakels en begint hij zich in te snoeren. Dit insnoeringsproces wordt in vakjargon aangeduid met de term 'strobulatie'. Er ontstaan dan een tiental schijfjes die door een wespentaille van elkaar gescheiden zijn. Uiteindelijk laat elk schijfje los en zwemt het als een kwalletje van een halve centimeter weg. In de vier jaren met 'oorkwalloze' zomers kwam de watertemperatuur in februari niet onder de 6 °C. Gevolg: geen strobulatie en dus geen nieuwe oorkwallen. Even zag het ernaar uit dat ook deze winter het water te warm zou blijven maar op 30 januari daalde de oppervlaktetemperatuur van het zeewater tot 3 °C. Koud genoeg dus voor strobulatie. En meteen kunnen we ook zeker zijn van oorkwallen op onze stranden deze zomer.
Piepjonge kwalletjes zijn heel binnenkort in het water aanwezig. De komende drie maanden zullen ze groeien van 0,5 tot 15 cm. De meeste zullen in de zomer op het strand aanspoelen doordat de watermassa waarin ze zich bevinden door de wind naar het strand zal worden geduwd. Oorkwallen die het geluk hebben om niet aan te spoelen worden tot 60 cm breed. Mannetjes laten hun sperma de vrije loop in het zeewater, vrouwtjes vangen het op en uit de bevruchte eicellen ontstaan larfjes die een geschikte groeiplaats zoeken en een nieuw poliepje vormen.
En hoe moet het nu verder met de oorkwal, mocht het zeewater beetje bij beetje warmer worden door de klimaatverandering? Simpel: als de winters warmer worden, zal de poliep geen kwalletjes meer maken en uiteindelijk verdwijnen. Oorkwallen zullen dan nog enkel geproduceerd worden in meer noordelijk gelegen gebieden, waar het water wel nog koud genoeg wordt. En misschien wordt hun plaats in België dan ingenomen door zuidelijke soorten met een venijniger karakter.
Bron: Natuurbericht.be
|
Op maandag en dinsdag zat er teveel fijn stof in de lucht. Dat meldt De Morgen.
|
Volgens de Intergewestelijke Cel voor het Leefmilieu (Ircel) wordt dit teveel aan fijn stof veroorzaakt door luchtvervuiling. Maar ook de winterse temperaturen zitten er voor iets tussen. Fijn stof zou vanuit Polen via Duitsland en Nederland in ons land beland zijn.
"Daar hangt de koudegolf al langer en wordt verouderde verwarming gebruikt. De luchtvervuiling uit Oost-Europa wordt dan met de wind naar België gevoerd", legt woordvoerder van Ircel Frans Fierens uit in De Morgen.
|
Volgens Test-Aankoop blijft het plaatsen van zonnepanelen een interessante investering die meer dan het dubbele oplevert van een spaarboekje.
|
De winter heeft de voorbije dagen hard toegeslagen in Oost-Europa. Hier en daar zakt het kwik naar -30 graden. Op veel plaatsen is het leger ingezet om mensen in ingesneeuwde gebieden van voedsel te voorzien.
|
Op de meeste plaatsen is het kwik onder het vriespunt gezakt en hier en daar heeft het licht gesneeuwd. De strooidiensten van het Agentschap Wegen en Verkeer hebben gisterennacht zo'n 600 ton zout gestrooid op de Vlaamse wegen. De ecologische effecten van strooizout werden tot nog toe nauwelijks onderzocht. Van een aantal zoutminnende plantensoorten (die normaal enkel in het kustgebied voorkomen) is bekend dat ze dankzij een verhoogd zoutgehalte in de bodem, ten gevolge van uitgespoeld strooizout, ook in binnenlandse wegbermen voet aan grond krijgen. Recent werd ook onderzocht welke impact strooizout heeft op amfibieën.
|
De massale sterfte van bijen is al enkele jaren een raadsel voor wetenschappers. Een nieuwe studie van een belangrijke bijenkenner stelt nu dat de oorzaak van de sterfte grotendeels terug te brengen is tot een soort pesticide van het bedrijf Bayer. Zelfs in lage concentraties is het product dodelijk voor bijen.
|
Vandaag zijn we begonnen met de eerste van een reeks 'ijsdagen', waarbij de temperatuur niet meer boven het vriespunt komt. Omwille van een stevige koudegolf vanuit Rusland die zeker tien dagen zal aanhouden, wordt het bibberen geblazen. Vooral donderdag, met tot -16 graden in de Ardennen.
|
Chinese vissers, wetenschappers en natuurbeschermers zijn bij het meer Dongting in Centraal-China begonnen met het beschermen van een populatie Indische bruinvissen. Dat heeft het Chinese staatspersbureau Xinhua gemeld. Deze kleine walvissen, die op dolfijnen lijken maar geen rugvin hebben, dreigen uit te sterven als er niets verandert.
|
De omstreden overdekte nieuwe vogelvlieghal wordt geschrapt uit de plannen van het vernieuwde Zwin Natuurcentrum in Knokke-Heist. In plaats daarvan wordt, behalve observatie- en kijkplaatsen, een buitenpaviljoen in het Zwincentrum gebouwd. Dat bevestigt het kabinet van gedeputeerde Guido Decorte.
|
Iedereen met een hart voor biodiversiteit kan nog tot 31 januari stemmen om zijn favoriete koesterburenprojecten te nomineren voor een koesterster. Op 2 februari worden de vijf sterren uitgereikt aan de winnaars.
|
Uit een recente Nederlandse studie blijkt dat vogels, en dan vooral watervogels, massaal op de vlucht gaan wanneer op oudejaarsavond om middernacht het vuurwerk wordt afgeschoten. Bij een nauwkeurige analyse van de beelden van de weerradar van Zaventem (Belgocontrol) blijkt hetzelfde fenomeen zich in ons land voor te doen. Bovendien lijkt, eveneens in overeenstemming met de Nederlandse studie, de activiteit van de vogels het grootst bij waterrijke gebieden die zich dicht bij dichtbevolkte agglomeraties bevinden.
|
Japanse biologen hebben ontdekt dat springspinnen groen licht nodig hebben voor hun dieptezicht. Bij rood licht schatten de spinnetjes de afstand tot hun prooi altijd te kort in.
|
Na Roemenië heeft nu ook Bulgarije volgens de natuurbehoudsorganisatie WWF een meerjarig vangstverbod op steur afgekondigd. Het geldt voor vier jaar in de Donau en de Zwarte Zee.
|
De Amerikaanse staat Californië heeft strenge regels ingevoerd om de uitstoot van uitlaatgassen te verminderen. Autobedrijven moeten vanaf 2017 flink meer schonere auto's op de Amerikaanse markt brengen. Het gaat dan om elektrische of hybride wagens of auto's die op waterstof rijden, besloot de Californische Air Resources Board.
|
Microscopisch kleine stukjes kunststof laten bij elke wasbeurt los van synthetische kleding. Bij sommige kledingstukken gaat het om wel 1900 vezels van polyester, nylon of acryl. Die stoffen komen via het riool in zee terecht en kunnen het milieu flink vervuilen. Dat schrijven onderzoekers in het wetenschappelijke tijdschrift Environmental Science and Technology, meldt de Britse openbare omroep BBC.
|
De gemiddelde maximumtemperatuur in december 2011 bedroeg 8,7 °C, een record. De natuur weet zich even geen raad: in januari werden rondvliegende atalanta's gemeld, een aantal vleermuizen zit nog steeds niet in winterslaap en salamanders trekken nu al naar de voortplantingspoelen. De 'vriezeganzen', die vanaf oktober normaal massaal afzakken uit het Hoge Noorden om te overwinteren in de Vlaamse Polders, zijn dan weer opvallend afwezig.
|
Tijdens de jaarlijkse midwintertelling (die dit jaar doorging op 14 en 15 januari) werden historisch lage aantallen gemeld van kolgans (Anser albifrons) en kleine rietgans (Anser brachyrhynchus). Sinds 1967 worden wereldwijd op hetzelfde ogenblik zoveel mogelijk watervogels geteld. Deze internationale watervogelcensus - die in Vlaanderen wordt gecoördineerd door het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek (INBO) - levert een pak data op die o.a. worden aangewend om waterrijke gebieden optimaal te kunnen beschermen. Ook Vlaanderen telt enkele locaties waar jaarlijks hoge aantallen watervogels overwinteren (de Blankaart en IJzervallei, het Zwin, de Beneden-Schelde, ...). Voor overwinterende ganzen zijn vooral de Oostkustpolders van belang met tienduizenden kolganzen en kleine rietganzen die elke winter neerstrijken, vooral in Uitkerke, Damme, Meetkerke, Zuienkerke en Klemskerke-Vlissegem.
Zeker na de strenge winter van vorig jaar (met een ongeziene ganzeninvasie op 20 december 2010), is de winter 2011-2012 een tegenvaller voor wie grote concentraties ganzen wil waarnemen. De aantallen bleven laag en het ziet er niet meteen naar uit dat daar nu nog veel verandering in zal komen. Wat meer is: de eerste eieren bij broedende grauwe ganzen (Anser anser) zijn al gesignaleerd ...
De echte ambassadeur van de Oostkustpolders is zondermeer de kleine rietgans. Deze soort broedt op Spitsbergen (ca. 70.000 ex.) en zakt elke winter af naar de Vlaamse Oostkust. Ze is heel plaatstrouw en verschijnt zelden buiten de driehoek Oostende-Brugge-Knokke. Deze winter werden er maximaal 27.200 ex. geteld. In de (strenge) winter van 2010-2011 waren dat er 48.500, maar toen kreunde het grootste deel van noordelijk Europa onder een ijzige kou en werden heel veel ganzen naar het zuiden gestuwd, o.a. door een voortschrijdende sneeuw- en vorstgrens. En niet alleen de lage maxima vallen erg uit de toon, de kleine rieten trokken deze winter ook abnormaal vroeg weg richting noord. Half december werden er aan de Oostkust nog 27.200 geteld, eind december zakte dit aantal naar bijna 19.750 en half januari was er een totale leegloop met nog nauwelijks 1.350 ex. (vorig jaar zaten er op dat moment nog 30.890 kleine rietganzen). Zo'n vroege wegtrek en lage aantallen midden januari werden nog nooit eerder vastgesteld.
Na een snelle toename in de jaren negentig vertoont de kleine rietgans in Vlaanderen over de laatste 15 jaar een duidelijk stabiliserende trend (ca. 35.000 ex.), met recent zelfs een significante afname. Wellicht zijn deze dalende aantallen een gevolg van klimaatopwarming: steeds meer kleine rietganzen overwinteren in Denemarken en trekken niet meer door tot in Vlaanderen, het normale eindpunt van hun trekroute. Hoe het ook zij: de Oostkustpolders blijven van cruciaal belang voor de overleving van deze soort. Een aantal gebieden werden door Europa dan ook terecht afgebakend als Vogelrichtlijngebieden en opgenomen in het Natura 2000-netwerk. Deze bijzondere erkenning moet een efficiënte bescherming van deze poldercomplexen garanderen.
Veel mobieler en minder honkvast is de kolgans, die in Vlaanderen een vijftal klassieke pleisterplaatsen bezoekt: de Oostkustpolders, de IJzervallei, het Oost-Vlaamse Krekengebied, de Polders van Linkeroever en de vallei van de Grensmaas. Ook in de Kempen duikt de soort frequent weer op. De Baltische-Noordzeepopulatie van de kolgans (die broedt in Noord-Rusland en West-Siberië) wordt geschat op ca. 1 miljoen, waarvan de voorbije tien jaar gemiddeld 5% in Vlaanderen overwintert, met pieken tijdens strenge winters (90.050 ex. in 2010-2011). En net als bij de kleine rietgans werden tijdens het telweekend van 14-15 januari 2012 aan de Oostkust extreem lage aantallen geteld: 12.750 ex. (t.o.v. 41.700 ex. vorige winter). Op de andere Vlaamse pleisterplaatsen blijken de aantallen deze winter eerder laag tot 'normaal'. Van wegtrek is er bij de kolgans voorlopig nog weinig te zien maar ook voor deze soort zal het wintermaximum van 38.500 significant lager liggen dan het tienjarig gemiddelde.
Bron: Natuurbericht.be
Meer info |
Wetenschappers ontdekten in de tropische bossen van Suriname maar liefst 46 nieuwe diersoorten. Dat meldt Het Nieuwsblad.
|
De cowboykikker was een van de opmerkelijke vondsten van de onderzoekers. Het dier is slechts een vingerkootje groot en dankt zijn naam aan een uitsteeksel op de hiel. Ook een meerval, die zich tegen piranha’s beschermt met behulp van scherpe puntje op zijn lichaam, kruiste het pad van de wetenschappers. Verder ontdekte het team van 53 wetenschappers onder meer kleurrijke sprinkhanen en kevers. De expeditie duurde 3 weken en de onderzoekers telden in totaal 1300 diersoorten in de ongerepte jungle van Suriname.
Volgens Kim Roelants, onderzoeker van de vakgroep Biologie aan de VUB, is de vondst van nieuwe soorten tijdens zo’n expeditie niet uitzonderlijk. “In tropische gebieden leven nog honderden soorten die niet ontdekt zijn door de wetenschap. Zeker in bergachtige gebieden zoals Suriname kan je ontzettend veel vinden”, zegt ze in Het Nieuwsblad.
Meer info |
De vos is terug van weg geweest in Vlaanderen. Hij beperkt zich niet langer tot het platteland, maar maakt ook in de stad zijn opwachting. Dat lezen we in Het Nieuwsblad.
|
Bram Delameillieure van Natuurpunt Gent bevestigt dat er in Gent al vossen zijn waargenomen. Volgens hem zijn de vossen niet enkel terug te vinden in parkgebieden, maar is er ook een vos die zich thuis voelt in centrum van Gent zelf. Nochtans meden vossen lange tijd grote Vlaamse steden omdat er geschiktere leefgebieden te vinden waren. “Maar intussen hebben ze dus hun weg naar de binnenstad gevonden. Mede dankzij de aanwezigheid van stations en spoorlijnen. Zo'n spoorlijn vormt immers een kleine groene zone in de stad, en de vos maakt daar dankbaar gebruik van”, legt Koen Van Den Berge, onderzoeker aan het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek (INBO) uit in Het Nieuwsblad.
Volgens Van Den Berge lopen er in het voorjaar zo’n 13.500 vossen rond in Vlaanderen. In de zomer, nadat er nieuwe jongen geboren zijn, kan dat oplopen tot 25.000 à 30.000 dieren. Na de winter en het jachtseizoen kalft die stijging opnieuw af. Van Den Berge gelooft niet dat er nog vossen zullen bijkomen in Vlaanderen. “Vlaanderen is vol. Er kunnen geen vossen meer bij”, legt hij uit in Het Nieuwsblad.
Zorgen zoveel vossen niet voor problemen? Volgens Van Den Berge is de vos door het tekort aan bossen in Vlaanderen wel verplicht om zich ook in bewoonde gebieden te wagen. Wie kippen houdt, investeert daarom beter in een goed beveiligd kippenren. Vlaams minister van Leefmilieu Joke Schauvliege versoepelde onlangs de jacht op de vos, maar Van Den Berge gelooft niet dat dat iets zal opleveren. “Een leeg territorium wordt binnen de kortste keren gewoon weer ingepalmd”, besluit hij in Het Nieuwsblad.
Meer info |
De snelgroeiende, droogteresistente boom met extreem voedzame bladeren wordt in Zuid-Afrika al gebruikt om ondervoeding tegen te gaan.
|
Vrouwtjesmarmotten halen voordeel uit contact met het mannetjeshormoon testosteron.Het succes van vrouwelijke alpenmarmotten hangt af van waar ze als baby in de baarmoeder lagen.
|
Volksvertegenwoordiger Annick De Ridder roept iedereen op om bij de Europese Commissie een inbreukprocedure te starten tegen Nederland. Onze noorderburen weigeren een deel van de Scheldeverdragen uit te voeren. Nederland deed in het verleden al moeilijk over de uitdieping van de Schelde, maar die kwam er dan toch in 2010. Een ander luik van het verdrag zegt dat de Hedwigepolder onder water moet worden gezet. Nederland ziet hier nu van af.
|
Amfibieën zouden zich opnieuw thuis moeten voelen in natuurgebied ‘Oude Trambedding' aan de Mombeek in Wintershoven en verder richting Vliermaal. Het gebied is immers volledig opgeknapt.
|
Sinds 2010 worden op verschillende plaatsen in België Gewone essen ziek. De bladeren aan de toppen van de twijgen sterven vroegtijdig af, een- en tweejarige twijgen kleuren geel tot zwart en de stam vertoont zwarte ovale plekken en littekens. Deze ziektesymptomen zijn toe te schrijven aan een invasieve schimmel die vermoedelijk via Oost-Europa zijn weg vond tot hier.
|
De verkoop van warmtepompen is vorig jaar met 80 procent gestegen. Dat laat de Associatie voor de Thermische Technieken van België (ATTB) weten. De verwarmingssector als geheel is in 2011 stabiel gebleven, zonder bijzondere groei. Wel opvallend is de fors gestegen verkoop van warmtepompen.
|
Vogels ondervinden dan wel geen hinder van flitspalen of verkeersboetes, de dieren hebben wel een snelheidsbeperking. Volgens onderzoekers moeten vogels onder een bepaalde snelheid blijven, want anders zouden ze tegen bomen of andere objecten botsen.
|
De ondertussen beruchte zonnevlek 1402 heeft vandaag voor een nieuwe uitbarsting gezorgd en een plasmawolk de ruimte ingeslingerd. Dat meldt de gespecialiseerde website Spaceweather.com.
|
In het Vinne zorgen de zachte wintertemperaturen voor opmerkelijke natuurtaferelen. Dat meldt Het Laatste Nieuws.
|
Het Vinne kan pronken met het grootste binnenmeer van Vlaanderen, maar momenteel is er nog heel wat andere bijzondere natuurpracht te zien. Zo steekt het maarts viooltje nu al de kop op in de kruidenbak. En er bloeien ook al madeliefjes terwijl je die in januari normaal niet te zien krijgt.
Ook de dieren in het Vinne zijn van slag door de prille lente. "De meerkoeten vertonen gedrag dat je normaal enkel in maart en april ziet", verklaart natuurgids Willy Vandersteegen in Het Laatste Nieuws. "De mannetjes vechten en gaan achter de vrouwtjes aan.” Als de vogels gaan broeden is dat geen goed nieuws. De kuikens zullen namelijk niet kunnen overleven als het daarna nog vriest. Willy zag in december ook al padden terwijl die er normaal pas in maart of april op uit trekken.
Maar volgens Willy is er hoop voor dieren en planten in het Vinne. "De volgende dagen wordt opnieuw vrieskou voorspeld", besluit Willy.
Meer info |
Onderzoek van de online restaurantgids Fish2Fork wees uit dat minstens 1 op vier Brusselse restaurants bedreigde vissoorten op het menu zetten. Dat schrijft De Morgen.
|
Brussel mag dan al de stad zijn waar de regels voor de Europese visserij worden vastgelegd, het goede voorbeeld geeft onze hoofdstad niet. 76 restaurants kregen een bezoekje van Fish2Fork en daarvan serveerden er 26 procent ernstig bedreigde soorten, zoals blauwvintonijn, paling of heilbot.
Mogelijk serveren nog meer Brusselse restaurants bedreigde vissoorten. Een kwart van de bezochte restaurants weten niet waar de vis die op hun menu staat vandaan komt of ze communiceren er niet op een heldere manier over. Zo maakt het heel wat uit of het om gekweekte of gevangen vis gaat. En zo kan de term ‘thon rouge’ zowel op geelvintonijn als de ernstig bedreigde blauwvintonijn van toepassing zijn.
Waarom doet Brussel het zo slecht? "Mogelijk zijn daarvoor culturele oorzaken, zoals de Belgische voorliefde voor de ernstig bedreigde paling", legt Charles Clover van Fish2Fork uit aan De Morgen. "Maar ik vermoed ook dat Brussel een 'rode vis-zone' geworden is omdat zakenlui, politici en ambtenaren van over de hele EU de vis bestellen die ze thuis gewend zijn te eten, en zo alle onduurzame vispraktijken uit de hele Unie meebrengen."
Volgens milieuorganisaties dringt een striktere regelgeving zich op. Volgens Uta Bellion van Ocean2012 wil de consument wel duurzame vis eten, maar beschikt hij niet altijd over de nodige kennis. "We moeten kunnen vertrouwen op de vis die we kopen in winkels en restaurants. Om daar zeker van te zijn, is er beleid nodig", zegt Bellion in De Morgen.
|
Mexicaanse onderzoekers denken dat ze een oplossing gevonden hebben om wegwerpluiers sneller af te breken. Dat lezen we in De Standaard.
|
Normaal kan het eeuwen duren voordat luiers worden afgebroken. Maar wetenschappers van de Universidad Autónoma Metropolitana in Mexico ontdekten dat de oesterzwam een oplossing kan bieden. Uit onderzoek blijkt dat de zwammen goed gedijen op vuile wegwerpluiers en ze deze in 4 maanden kunnen afbreken. In de natuur komen oesterzwammen voor op hout en daardoor zijn ze uiterst geschikt om cellulose, dat voorkomt in hout en wegwerpluiers, af te breken.
|
De voorbije dagen werden gekenmerkt door lichte nachtvorst. Bij vriesweer zijn zelfs typische winterpaddenstoelen nog amper te vinden. Maar tonderzwammen vind je het hele jaar door. Al eeuwen geleden ontdekten onze voorouders dat hun harde vruchtlichamen voor talloze doeleinden konden worden aangewend.
|
Minstens 85 dolfijnen kwamen dit jaar al in moeilijkheden in de buurt van Cape Cod, in het noordoosten van de VS. Een groot deel kon niet meer gered worden.
|
Vorige week keurde minister van natuur en leefmilieu Joke Schauvliege een gevoelige uitbreiding van de jacht op de vos goed. Door deze maatregel kan de vos nu bijna onbeperkt bejaagd worden, het ganse jaar rond. Is dit wel zo'n goed idee?
|
In Zuid-Afrika is een nest van een dinosaurus gevonden van 190 miljoen jaar oud. Dat is 100 miljoen jaar ouder dan het oudste nest dat tot hiertoe bekend was.
|
Met de intrede van de winter begint voor de Vleermuizenwerkgroep van Natuurpunt een druk seizoen. In deze periode zoeken vleermuizen immers hun overwinteringsplaats op. Voor sommige soorten is dat een holle boom of een huis, maar de meeste - en vaak bedreigde - soorten overwinteren bij voorkeur op een plek met een stabiel en vochtig klimaat. Forten, bunkers, groeven of ijskelders zijn hierbij erg in trek. En net deze (vaak ondergrondse) slaapplaatsen worden jaarlijks door de Vleermuizenwerkgroep gecontroleerd op de aanwezigheid van vleermuizen.
|
Vlaanderen telt 20 inheemse vleermuissoorten. Alle zijn insecteneters. Naarmate het voedselaanbod in de loop van het najaar daalt, zien vleermuizen zich gedwongen om de voedselarme periode te overbruggen door in winterslaap te gaan, vaak in robuuste of ondergrondse verblijfplaatsen.
Momenteel werden in Vlaanderen 2.304 mogelijke overwinteringsplaatsen (of 'hibernacula') in kaart gebracht. Jaarlijks worden enkele honderden van deze hibernacula op de aanwezigheid van vleermuizen gecontroleerd. Belangrijke locaties worden elk jaar opgevolgd, plaatsen met minder vleermuizen vaak met een tussenperiode van één of meerdere winters.
Tijdens deze controlerondes (waarbij alle exemplaren worden geteld en - indien mogelijk - op soort worden gebracht) worden de nodige voorzorgsmaatregelen genomen om te vermijden dat de vleermuizen uit hun winterslaap zouden ontwaken. Een vleermuis die ontwaakt (bv. doordat de omgevingstemperatuur minimaal stijgt door de lichaamstemperatuur van de aanwezige tellers), moet immers onnodig gebruik maken van haar opgebouwde vetreserves, waardoor ze mogelijk de winter niet overleeft.
Lees het volledige artikel van Natuurbericht.be
|
Natuurpunt en de gemeente Meise leggen samen een Koesterburenpad aan.
|
'Koesterburen' is een project gelanceerd door de Provincie Vlaams-Brabant en op het terrein verwezenlijkt via allerlei acties uitgevoerd door gemeenten en lokale organisaties. Doel is het bekend maken en beter beschermen van de lokale biodiversiteit.
Natuurpunt nam het voortouw om in Meise een heus thematisch pad te maken rond dit initiatief. Het wordt een totaal nieuw educatief natuurwandelpad van ruim 600m lang in natuurgebied Birrebeekvallei. Het project wordt financieel ondersteund door de gemeente Meise. De Provincie zorgt voor subsidiëring van de infoborden. Er worden langs het pad ook aanplantingen verricht van honderden struiken en bomen, waarbij de sleedoorn een prominente plaats krijgt. De sleedoornpage - een vlinder die sleedoorns nodig heeft om te overleven - is immers één van de koestersoorten voor de gemeente Meise.
Al alles volgens plan verloopt opent het Koesterburenpad zijn 'deuren' op de Dag van de Aarde in april 2012.
Bekijk ook de website van Natuurpunt Meise
|
In de Waaslandhaven bracht Natuurpunt Wal een verhuisopdracht van 330 orchideeën tot een goed einde. Dat lezen we in Het Laatste Nieuws.
|
Op het werfgebied waar de tweede sluis van de Waaslandhaven gebouwd wordt, groeien moeraswespenorchissen. Die orchideeën zijn beschermd, maar je kan ze met een redelijke kans op succes verplanten. Natuurpunt Wal ging aan de slag en verhuisde de orchideeën naar een berm waar nog moeraswespenorchissen groeien. Of de verhuisactie geslaagd is, zal pas in het voorjaar duidelijk worden.
De werf bevatte ook een biotoop voor strand- en plasbroeders. Dat verlies werd gecompenseerd door alternatieve broedplaatsen te voorzien. Ook voor de populatie rugstreeppadden die door de bouw van de twee sluis getroffen worden, is een nieuw leefgebied gemaakt op de ringvlakte.
|
Volgens APERe, een organisatie die hernieuwbare energie promoot, zijn Vlamingen bijzonder tuk op zonnepanelen. Dat schrijft De Standaard.
|
In België liggen 88 procent van de geïnstalleerde zonnepanelen in Vlaanderen. Ook op wereldniveau scoort de Vlaming goed met omgerekend 1 zonnepaneel per inwoner. Volgens APERe heeft zelfs de daling van de waarde van de groenestroomcertificaten de groei van de markt van de zonnepanelen niet kunnen stoppen.
|
De gemeente Etterbeek heeft een stuk van het plat dak van het gemeentehuis opengesteld voor enkele imkers. Ze hebben er drie korven met zachtaardige buckfastbijen geplaatst om de biodiversiteit te stimuleren.
|
Het toenemend aantal rijke Aziaten bedreigt de visbestanden in Azië, waarschuwen experts op een VN-conferentie in Manilla. De rijkere Aziaten geven de voorkeur aan bijzondere en duurdere vissen, zoals tandbaarzen en tonijn.
|
Op het Nieuw-Zeelandse Zuidereiland zijn vrijwilligers en reddingswerkers er dinsdag in geslaagd om 39 aangespoelde grienden terug de zee in te krijgen.
|
Vorige week raakte bekend dat er in Duitsland vandaag zo'n 100 tot 120 wolven leven, terwijl dat dat er in 2010 nog maar 50 waren. Peter Lennertz van van European Wolf Conservation, een wolvenopvangcentrum in de Ardennen, vertelt in de kranten van Concentra dat hij ervan overtuigd is "dat er binnen dit en tien jaar weer een roedel in België leeft".
|
In Duitsland komen de wolven vrij eenvoudig aan voedsel. Ze eten reeën, herten en wilde zwijnen. Er is genoeg voor iedereen. Eind vorig jaar werden er al twee wolven gesignaleerd in de deelstaat Nedersaksen, vlakbij de Nederlandse grens. Lennertz is ervan overtuigd dat de wolven ook snel in ons land zullen rondlopen. "De wolf die 'Dieren in Nesten' en het Natuurhulpcentrum in Opglabbeek in augustus 2011 filmden in Gedinne, was geen toevalstreffer. Binnen tien jaar leven er opnieuw wolven in België. De vraag is niet óf hij er komt, maar wanneer. Er zitten nu al alleenlevende wolven op 200 km van onze grens. Voor een wolf is dat vijf dagen lopen, want die beesten leggen makkelijk 60 km per nacht af. Maar het kan veel sneller gaan. Belgen moeten zich geen zorgen maken. Net zoals bij vossen, kun je je kippenhok of schapenwei perfect beschermen tegen wolven. Een omheining van 1,20 meter hoog in combinatie met een elektrische schrikdraad is afdoende. En als dat niet lukt, helpt een Pyreneese berghond ook. In Frankrijk en Duitsland schreeuwden de veeboeren ook eerst moord en brand, maar nu is de rust teruggekeerd. Túúrlijk komt de wolf terug. Het is een beschermde diersoort in Europa, ze mogen niet bejaagd worden."
|
Zoetwaterslakken blijken zich aan te passen aan het jaarlijkse schonen van sloten. Zij gedragen zich actiever en versnellen hun levenscyclus. De slakken overleven op deze manier beter in sloten, maar raken vervreemd van hun natuurlijke leefomgeving. Dit blijkt uit onderzoek van Stichting Bargerveen, waarvan de resultaten worden beschreven in het januarinummer van vaktijdschrift De Levende Natuur.
|
Een broeikasgasreductie van 30 procent kost nu evenveel als een vermindering met 20 procent in 2008, meldt De Morgen. Bond Beter Leefmilieu roept dan ook de Vlaamse overheid dan ook op om haar verzet tegen de 30 procentdoelstelling te laten varen.
|
In 2008 streefde de Europese unie met haar energie- en klimaatbeleid naar een broeikasgasreductie van 20%. Heel wat experts vonden dat te weinig en ook uit een onderzoek van Europa zelf bleek dat er een grotere inspanning moest geleverd worden om de EU tegen 2050 op de juiste koers te houden. Een nieuwe studie moest onderzoeken hoe haalbaar een vermindering met 30% zou zijn en wat dat zou kosten. De officiële resultaten worden pas eind januari verwacht, maar lekten nu al uit.
In De Morgen lezen we dat blijkt dat de hoge olieprijzen, de economische crisis en het Europees klimaatbeleid de broeikasgasemissies sneller en goedkoper terugbrengen dan oorspronkelijk voorzien. Bovendien blijken aan de maatregel grote voordelen verbonden te zijn, ook voor België. Concreet zou 700 miljoen euro aan brandstofkosten kunnen worden uitgespaard, en zouden de besparingen inzake gezondheidskosten en kosten voor maatregelen tegen luchtvervuiling elk 100 miljoen opleveren."Dat betekent dus dat we 900 miljoen besparen door te streven naar 30 procent in plaats van naar 20 procent reductie, en dat dit grote voordelen oplevert voor zoveel het milieu als voor de gezondheid van de burger', zo stelt Mathias Bienstman, beleidsmedewerker van Bond Beter Leefmilieu. "Daarom roepen we de Vlaamse overheid op om als laatste Belgische overheid haar verzet te staken tegen de 30 procentmaatregel. Het argument dat dat ons te veel zou kostte, gaat niet meer op."
|
Wetenschappers zijn erin geslaagd biobrandstof te maken van zeewier. Een micro-organisme zet het wier om in ethanol. Dat is minder vervuilend is dan diesel of benzine, schrijft de Nederlandse Volkskrant.
|
Wetenschappers hebben in een streek op Borneo een apensoort herontdekt, waarvan gedacht werd dat ze uitgestorven was. Het gaat om grijsharige Hoses langoeren (Presbytis hosei canicrus), die tot de familie van mutslangoeren (Trachypithecus cristatus) behoren. Dat meldt het team in het American Journal of Primatology. Het wetenschappelijk team rond professor Brent Loken van de Simon Fraser Universiteit in Burnaby (Canada) slaagde erin met verborgen camera's opnames van de uiterst zeldzame primaten te maken.
|
Er moet dringend actie ondernomen worden tegen voedselverspilling in Europa, vindt het Europees Parlement. Nu reeds gaat per Europeaan 179 kilo voedsel verloren, en bij ongewijzigd beleid dreigt de verspilling tegen 2020 nog eens met 40 procent toe te nemen.
|
Zodra in een streek het aantal insecten daalt, schakelen bloemen bij gebrek aan bestuivers over op zelfbestuiving. Dat is gebleken uit een vergelijkend onderzoek bij duizendguldenkruid aan de kust en in het Waasland.
|
Een Belg op drie is bereid om een elektrische auto te kopen. Dat blijkt uit een studie die het Observatoire de l'Automobile 2012 uitvoerde in tien landen. Van de ondervraagde Europeanen is gemiddeld 41 procent bereid om een elektrische wagen aan te schaffen, tegenover 33 procent van de Belgen. Al heeft 65 procent van de ondervraagde Belgen wel interesse voor elektrische auto’s. De kostprijs en de autonomie zijn de belangrijkste obstakels om nog geen elektrische auto aan te schaffen.
|
Experts van de Verenigde Naties berekenden dat natuurrampen 30.000 mensen dodelijk troffen en dat ze zo’n 285 miljard euro kostten. Dat meldt De Morgen.
|
Vooral aardbevingen maken veel slachtoffers: maar liefst 21.000 in 2011. In totaal tekende de Verenigde Naties 302 natuurrampen op in 2011. De kosten van al die natuurrampen lagen vorig jaar bijna 4 keer zo hoog dan in 2010. Toen bedroeg de schade slechts 96 miljard euro.
|
Uit het vijfde voortgangsrapport over het Vlaams klimaatbeleid blijkt dat we de Kyotodoelstellingen dreigen te missen. Nochtans verloopt het klimaatbeleid volgens plan, toch voor 90% van de maatregelen. Hiermee zouden de doelstellingen in zicht moeten zijn, maar de realiteit is anders.
|
De reductiekloof voor de niet-ETS sectoren, die buiten het Europees emissiehandelsysteem vallen, neemt toe van 1926 kton CO2-eq in 2009 tot een verwachte 4075 kton CO2-eq in 2012. Vooral de uitstoot van gebouwen en transport daalt niet, in tegendeel. De maatregelen uit het klimaatbeleid volstaan duidelijk niet om de uitstoot substantieel naar beneden te halen. De totale te verwachten reductiekloof voor de volledige Kyotoperiode 2008-2012 bedraagt voorlopig 18,9 Mton CO2-eq. Een aanzienlijke kloof die na 2012 zal ingevuld worden via het gebruik van achterpoortjes zoals flexibele mechanismes.
Minister Schauvliege reageerde na de klimaattop in Durban dat ze absoluut niet tevreden was met het bereikte resultaat. We hopen dat we na 2012 niet hetzelfde moeten zeggen over haar gevoerd klimaatbeleid…
Meer info |
Het besluit ‘kleine werken’ (2000) geeft aan welke infrastructuren uitgevoerd kunnen worden in afwijking van de bestemming en geldende stedenbouwkundige voorschriften, zoals vb. de aanleg van telecomkabels langsheen een straatkant. Om de procedures te vereenvoudigen, stelt bevoegd minister Muyters voor om de regeling te versoepelen, maar gaat daarin wel héél erg ver.
|
Zo zullen voortaan zelfs ingrijpende werken aan verkeers-, water- en spoorwegen mogelijk worden (verbreding R0, E313, Schipdonkkanaal,...?), ook al zijn ze in strijd met de bestemming. Deze kunnen nog bezwaarlijk bestempeld worden als kleine ingrepen. Dat beseft blijkbaar ook de minister, die de woorden ‘kleine werken’ subtiel uit de titel schrapt. Als kers op de taart kunnen deze handelingen, voor zover ze geen significant impact hebben, ook uitgevoerd worden in de ruimtelijk kwetsbare gebieden. Bij gebrek aan een formeel afwegingskader en procedure, krijgt de vergunningverlener zo de volledige appreciatiebevoegdheid, ook al heeft die geen kaas gegeten van milieuaspecten, én dit binnen een onredelijk korte termijn (uiterlijk bij het ontvankelijkheidsonderzoek van de aanvraag).
Natuurpunt vindt in die gevallen de opmaak van een RUP absoluut noodzakelijk. De wijziging van het besluit werd op 23 december principieel goedgekeurd door de Vlaamse regering en wordt nu voorgelegd aan de betrokken adviesraden.
|
De politie treedt niet doeltreffend genoeg op tegen sluikstorten, illegale lozingen en andere milieudelicten. Dat komt doordat de lokale en federale politie te weinig op dezelfde golflengte zitten over de gezamenlijke aanpak ervan, staat in een rapport van het Comité P dat De Standaard kon inkijken.
|
Volgens het verslag is één van de problemen dat de kennis die aanwezig is bij de federale Cel Leefmilieu, die zich vooral concentreert op de zware georganiseerde feiten, te weinig doorsijpelt tot bij de lokale politie. Hoewel zware milieucriminaliteit een prioriteit was in het Nationaal Veiligheidsplan 2008-2011, lijkt die strategische doelstelling volgens het Comité P niet terug te komen in de samenwerking. Evenmin spreken de politiezones met lokale milieubewegingen af hoe ze de problematiek doelgericht kunnen bestrijden. Het Comité P verwijt de zones integendeel dat ze te veel losse acties ondernemen.
Het beleid is te zeer versnipperd waardoor lokale milieuverenigingen met hun klachten doorverwezen worden van federale milieucel, over Vlaamse milieu-inspectie naar lokale politie.
|
Uit een rapport van de Chinese overheid blijkt dat klimaatverandering de Chinese economie zware schade zal toebrengen. De wijziging zal immers leiden tot een tekort aan water en voedsel.
|
De Amerikaanse president Barack Obama heeft het voorstel voor de aanleg van het controversiële pijplijnproject Keystone XL verworpen. De oliepijpleiding tussen Texas en Canada lag erg gevoeling bij milieuactivisten.
|
In Duitsland zit het aantal wolven in stijgende lijn. Dat lezen we in de Morgen.
|
Bij recente tellingen zijn er zo’n 100 à 120 wolven waargenomen. Volgens Norman Stier, bioloog aan de Technische Universiteit van Dresden, is dat een verdubbeling van het aantal dieren in 2010. Tot nu toe kwamen de wolven vooral voor in Oost-Duitsland, maar nu duiken ze ook in meer en meer andere regio’s op. De wolf is een bedreigde diersoort in Duitsland en mag er dan ook niet worden bejaagd.
Lees meer over de wolf in Duitsland op de website van NABU
Meer info |
Het Amerikaanse bedrijf Makani Power test vliegende windturbines die op grotere hoogte energie kunnen opwekken. Op termijn zouden per turbine zo'n 600 huizen van elektriciteit kunnen worden voorzien.
|
De ‘groenere' autobelasting is gebaseerd op normen waar dieselwagens niet aan voldoen. Ook de meerderheidspartijen in het Vlaams Parlement beginnen er nu aan te twijfelen.
|
Surfer Ngidi Msungubana is gisteren gestorven na een gevecht van vijf minuten met een haai op het Zuid-Afrikaanse strand bij Port St Johns. Dit strand is waarschijnlijk het dodelijkste ter wereld.
|
Een aantal Natuurpuntafdelingen gaan grote delen tussen het Kravaalbos, het Herenbos en het Erembaldbos inrichten als waardevol natuurgebied. Zo zal een nieuw natuurgebied van 6.700 ha ontstaan dat het grondgebied van Aalst, Afligem, Asse, Merchtem en Opwijk overlapt.
|
Door een aantal kleinere stukken natuurgebied te onderhouden en mogelijk uit te breiden, kan het nieuwe natuurgebied vorm krijgen. Het plan kadert in het Ruimtelijk Structuurplan Vlaanderen. Tesamen gaat het over een afgebakend gebied van 6.700 hectare waarbinnen de vrijwilligers van Natuurpunt extra hagen en verbindingselementen gaan aanplanten. De bossen die in aanmerking komen zijn: het Erembaldbos in Erembodegem, het Kluisbos en de Molenberg in Hekelgem, het Koudenbergbos en Domentse Broeken in Essene, het Herenbos in Mazenzele, de Waverse Bossen in Moorsel, het Hambos en het Kartelobos in Asse, het Dokkenebos en Trodbos in Opwijk en de Paddenbroeken in Merchtem.
"Ons werkingsgebied strekt zich uit van de monding van de Puttenbeek in de Stampbeek in Opwijk, tot de monding van de Molenbeek in de Dender in Aalst", meldt Ivan Vanhaecht van Natuurpunt Merchtem in Gazet Van Antwerpen. "De twee grootste boscomplexen zijn het Herenbos-Kravaalbos en het Erembaldbos. Dit bos moet het stadsrandbos worden voor de inwoners van Erembodegem en Hekelgem. Wij willen vooral de beekvalleien aanpakken. Veel stukken in het Kravaalbos liggen zeer nat, maar zijn tegelijk zeer waardevol. Het gaat vaak ook om gebieden die voor landbouwers minder interessant zijn. Een nat stuk grond geeft weinig economische opbrengst voor de landbouw. Maar voor de natuurverenigingen zijn dit net de boeiendste plekken. In het grensgebied Merchtem, Asse en Opwijk werd de werkgroep van de Stampbeek en Puttenbeek opgericht. Dit is een prachtig gebied met weinig woningen. Er zijn nog veel intacte valleigebieden en kouters met geïsoleerde bosjes. Via verdere aankoop of huur kunnen we kwetsbare percelen in valleigebied ontwikkelen."
Voor het Kartelobos en het Heibos zijn er andere plannen. "Hier willen we vooral een betere buffering aanleggen", luidt het. "Dat kunnen we realiseren door beperkte bosuitbreiding of door de aanleg van bosranden."Voor de ontwikkeling van het natuurgebied werd ook een voltijds projectcoördinator aangesteld die het overleg tussen de gemeenten, de provincies en de Vlaamse overheid moet stimuleren.
|
KALMTHOUT - Dit is onuitgegeven. Het Arboretum in Kalmthout opent dit weekend al de deuren. 'Nooit eerder stond al zoveel in bloei. Mensen moeten dit zien', zegt conservator Abraham Rammeloo.
|
Biobrandstof mag dan wel een alternatief zijn voor de slinkende fossiele brandstoffen, helaas brengen dergelijke energiebronnen de voedselproductie in het gedrang - en laat net dat een levensgroot probleem zijn in een wereld waarvan de bevolking explosief aangroeit. Braziliaanse vorsers menen echter een oplossing gevonden te hebben voor deze patstelling, in de vorm van blauwalgen. Vooralsnog zijn deze miljarden jaren oude organismen onbekend bij het grote publiek, maar mogelijk komt daar spoedig verandering in.
|
Na de zeer povere overeenkomsten die werden gesloten op de klimaatconferenties van Kopenhagen, Cancun en Durban, lijkt de strijd tegen de opwarming van de aarde een steeds hopelozere strijd te worden. Maar er is ook goed nieuws: een aantal eenvoudige en vaak goedkope maatregelen kunnen helpen om de opwarming van onze planeet tegen te gaan.
|
De grenswaarde voor fijn stof per dag is gisteren voor het eerst in het nieuwe jaar overschreden.
|
Op vijf Belgische meetplaatsen - drie in Vlaanderen, één in Brussel en één in Wallonië - werd er meer fijn stof gemeten dan de Europees bepaalde norm van 50 µg per kubieke meter. Dat werd vernomen bij de Intergewestelijke Cel voor het Leefmilieu (Ircel).
Meer info |
In de vooravond was er even paniek rond de Concordia, want er werden vlekken van brandstof rond het gekapseisde cruiseschip aangetroffen. Meteen werd de noodtoestand uitgeroepen en om een milieuramp te vermijden, werden beschermende boeien opgeworpen.
|
Voorlopig zou het maar om een klein lek gaan, maar de vrees voor een milieuramp is groot. "Dit is een ecologische tijdbom", zei de burgemeester van Giglio. Nadat de zoekactie naar overlevenden heropgestart werd, bleek dat er twaalf Duitsers bij de vermisten zijn. Momenteel zijn er nog 29 vermisten, 4 bemanningsleden en 25 passagiers. Uit veiligheidsoverwegingen worden de zoekacties 's nachts gestaakt. Over de schuld van de kapitein bestaat inmiddels geen twijfel meer. Hij zou als gunst voor zijn maître d'hôtel vlakbij het eiland gevaren hebben, zodat die mâitre zijn familie kon groeten. Lees het volledige bericht.
|
Er blijven reacties komen op de versoepeling van de vossenjacht die de Vlaamse regering vrijdag goedkeurde. Dat lezen we in De Standaard.
|
“De vos is een kippendief en een lastpost en dus wordt hij vogelvrij verklaard. Een goede vos, da’s een dooie vos. De jachtlobby mag van Joke Schauvliege voortaan in Vlaanderen het jaar rond op safari”, schrijft Mark Demesmaeker van de N-VA op zijn website. Volgens Demesmaeker lost de versoepeling van de jacht niets op. Alleen een betere beveiliging van de hokken van pluimvee helpen problemen met vossen te voorkomen.
Ook Groen is gekant tegen de versoepeling van de jacht. Volgens de partij vindt de maatregel zijn oorsprong in jachtplezier en gaat die in tegen de wetenschappelijk inzichten van het Instituut Natuur- en Bosonderzoek (INBO).
Lees het persbericht van Natuurpunt over de versoepeling van de vossenjacht
Meer info |
Wetenschappers hebben een andere methode ontdekt om de klimaatverandering te stoppen. Dat schrijft De Morgen.
|
Nu de doelstelling om de CO2-uistoot tegen 2050 met de helft te verminderen, niet haalbaar lijkt, moeten wetenschappers op zoek naar alternatieven. Een internationaal panel van 24 wetenschappers richt daarom haar pijlen op roet en methaangas. Wetenschappers onderzochten zo’n 400 methoden om de stoffen terug te dringen en selecteerden er uiteindelijk 14. Een kleine greep uit de maatregelen: roet beperken door filters op dieselwagens te zetten, methaan terugdringen door vee ander eten te geven en vuilnisstorten te overkappen.
Volgens simulaties zou de aarde hierdoor in 2050 een halve graad of een derde minder opgewarmd zijn. Maar ook het aantal mensen dat zou sterven door luchtvervuiling zou door deze maatregelen dalen van 700.000 tot 4,7 miljoen. Ook als methaan en roet wordt teruggedrongen, blijft de vermindering van de CO2-uitstoot trouwens nog altijd noodzakelijk.
Meer info |
De appelvink is een bijzondere zangvogel. Dat komt vooral door zijn megasnavel, die geschikt is om grote zaden en pitten te kraken. De appelvink is niet zeldzaam, wel onopvallend. Het is nu een goede tijd van het jaar om ze te vinden, want appelvinken verzamelen zich op plaatsen met veel voedsel. Ze komen ook in tuinen en parken voor, vooral als er Spaanse aak en haagbeuk staat.
|
Een appelvink is een bijzondere verschijning, een persoonlijkheid. Uitgevoerd in diverse bruintinten en met opvallend wit in de vleugels en de staart dat je vooral ziet als de vogel vliegt. De toppen van een deel van de slagpennen zijn merkwaardig gekruld en diepblauw van kleur. Maar wat het meest opvalt bij het zien van een appelvink is zijn kolossale snavel. Deze is van binnen voorzien van lamellen waarmee hij zaden kan klemmen. De kaakspieren en de snavel zijn zo sterk dat hij zeer stevige pitten kan kraken: die van kersen bijvoorbeeld, en zelfs die van wilde pruimen! Overigens duurt het kraken van een pruimenpit wel even: een appelvink kan er lang mee hannesen voor de pit precies goed geklemd in zijn snavel zit en de vogel de benodigde maximale druk kan uitoefenen.
Het favoriete voedsel van appelvinken bestaat uit zaden van bomen als Spaanse aak (of veldesdoorn) en haagbeuk. De zaden van de Spaanse aak (‘helikoptertjes’) zijn zeer olierijk en geven de appelvinken veel energie. Ze zijn bovendien eenvoudig te kraken: ook groenlingen, met hun veel kleinere snavels, eten ze. De zaden worden het liefst gegeten als ze nog in de bomen hangen, maar appelvinken zoeken ze ook op tussen het bladval. Ook pitten van diverse soorten Prunus worden veel gegeten, zoals die van de algemene Amerikaanse vogelkers. Deze worden op de grond gezocht. Soms komen appelvinken op voertafels met zonnebloempitten.
Appelvinken leven ’s winters in groepen tot wel tientallen exemplaren. De meeste appelvinken vind je in de bosrijke streken van Nederland: ze zijn tamelijk algemeen in villawijken. Ze gedragen zich stilletjes, waarbij ze contact onderhouden met geluiden die lijken op die van roodborst en merel en alleen vogelkenners opvallen. In deze tijd beginnen de appelvinken met zingen. Ook de zang is onopvallend: hij bestaat uit lange, hoge tonen, afgewisseld met scherpe tikken en nog veel andere, gevarieerde geluiden.
De appelvink is een vogel die met aandacht voor inheemse beplanting van struiken en bomen eenvoudig naar parken en tuinen gelokt kan worden. Hier moet zeker de Spaanse aak genoemd worden, die vaak wordt aangeplant in hagen en parken. Hij verschaft ‘s winters niet alleen appelvinken veel voedsel, maar ook groenlingen, kepen, vinken en huismussen, en is ook rijk aan insecten. Bovendien heeft het blad van de Spaanse aak prachtig gele herfstkleuren. Bosjes met Spaanse aak kunnen jaren achtereen ’s winters appelvinken trekken, zelfs wanneer ze in dichte bebouwing staan. Het vergroot de kans dat er appelvinken in de tuinen komen. En wie wil er geen appelvink in zijn tuin zien?
Bron: Natuurbericht.be
Meer info |
Vlaams minister Geert Bourgeois (N-VA), bevoegd voor Onroerend Erfgoed, geeft een premie van 85.062 euro voor de restauratie van de Boembekemolen. Sinds 2001 is de vzw Natuurpunt eigenaar.
|
In de gemeente Keerbergen broeden vier uilensoorten: de bosuil, de kerkuil, de steenuil en de ransuil. Sinds 2005 telt Natuurpunt Keerbergen de bos- en steenuilen.
|
Natuurpunt blies in december 2011 tien kaarsjes uit. Knack.be sprak met algemeen directeur Chris Steenwegen over de toekomst van de organisatie.
|
Er hebben dit jaar minder kol- en rietganzen in de Oostkustpolders overwinterd. Oorzaak is het zachte winterweer.
|
In Engeland heeft men bij de aanleg van een rondweg naar de locatie waar komende zomer de Olympische zeilwedstrijden worden gehouden, gezorgd dat in de brede bermen kalkgrasland kan ontstaan. Binnen vijf jaar wordt het zeldzame adonisblauwtje hier verwacht.
|
De voorbereidingen voor de Olympische Spelen rond Londen zijn in volle gang. Daarvoor worden veel werkzaamheden uitgevoerd, zoals de (ver)bouw van stadions, het Olympisch dorp en de aanleg van (rond)wegen om de verwachte verkeersstroom te kunnen verwerken. Eén van die wegen, zo meldt Butterfly Conservation in het najaarsnummer van 'Butterfly', is de Weymouth Relief Road in Dorset. Deze weg doorkruist een kalkgebied waar een aantal zeldzame vlinders in de omgeving voorkomt. Bij de aanleg van dit weggedeelte is de kalk aan de oppervlakte gekomen. Normaal gesproken wordt zo’n berm voor de afwerking bedekt met een dikke afdeklaag waar door inzaaien snel een dichte grasmat moet ontstaan. Dat heeft men hier niet gedaan. Kalkbodem groeit slechts zeer langzaam dicht en de berm ziet er dan ook nog zeer kaal uit. Dat is ook precies de bedoeling, want hierdoor kan over een jaar of tien een echt kalkgrasland op deze plek tot ontwikkeling komen. Omdat voor de bezoekers van de Olympische spelen zo’n kale berm niet zo aantrekkelijk is, heeft men er wel gezaaid, maar zaden van planten die ook van nature op dit soort kalkrijke plekken groeien zoals wondklaver en paardehoefklaver, gewonnen van een kalkgraslandje uit de directe omgeving.
Wondklaver is de waardplant van het dwergblauwtje en paardehoefklaver is essentieel voor adonisblauwtje en bleek blauwtje, alle drie zeldzame soorten in Groot Brittannië. Het dwergblauwtje verwacht men er al snel, want dit is een redelijk mobiele vlinder die in de directe omgeving voorkomt. Vervolgens zullen icarusblauwtje en bruin blauwtje verschijnen. Phil Sterling, de ecoloog die het project heeft begeleid, verwacht binnen vijf jaar het adonisblauwtje te kunnen verwelkomen. “Dat zou echt een kroon op ons werk zijn”, zo liet hij weten bij de oplevering van de weg. Er is gezorgd voor een goed plan om de effecten van de werkzaamheden te volgen en door de monitoringroutes die zijn uitgezet zal de vestiging van dwergblauwtje of adonisblauwtje zeker niet ongemerkt voorbij gaan. Daarmee kan het een belangrijk voorbeeldproject worden, niet alleen voor de Britse, maar ook voor Nederlandse wegenbouwers en wegbeheerders.
Bron: Natuurbericht.be
|
Natuurpunt ijvert ervoor om elf waardevolle poelen tussen Eppegem (Zemst) en Vilvoorde te laten erkennen als natuurreservaat. Dat meldt Het Laatste Nieuws.
|
De poelen, die Natuurpunt beheert, hebben een grote ecologische waarde. Hoewel ze deels op het grondgebied van Eppegem en deels in Vilvoorde liggen, vormen ze een geheel. Natuurpunt hoopt nu dat de elf poelen als geheel zullen worden erkend als natuurreservaat zodat ze er subsidies voor kan ontvangen van de Vlaamse overheid.
|
In een emmer in een tuin in Appingedam is een voor Nederland nieuwe muggensoort ontdekt. Het gaat om een dansmug, die niet steekt.
|
Wetenschappers hebben de eerste foto van de zeldzame Birmese Rhinopithecus strykeri genomen, een apensoort uit het geslacht van de stompneusapen.
|
De kleinste gewervelde diersoort ter wereld is een kikker die slechts zeven tot acht millimeter groot wordt.
|
De Amerikaanse president Obama heeft een bezoek gebracht aan het milieuagentschap EPA. Hij wilde de medewerkers een hart onder de riem steken, na een jaar van onophoudelijke kritiek en Republikeinse aanvallen.
|
'Nooit eerder stond er al zoveel in bloei. Mensen moeten dit zien', zegt conservator Abraham Rammeloo van het Arboretum Kalmthout.
|
EU Commissaris van Leefmilieu Janez Potocnik heeft eenbrief gestuurd aan Nederlands Europarlementslid Gerbrandy waarin hij stelt dat "de alternatieven die de Nederlandse overheid voorstelt voor de ontpoldering 'niet in overeenstemming zijn met de ecologische vereisten' en 'de verslechtering van de toestand geen halt toeroepen'".
|
Hiermee voert hij de druk op Nederland op in het dossier van de ontpoldering van de Hedwigepolder langs de Westerschelde.
Potocnik betreurt dat de mogelijkheid wegvalt om samen met de Vlaamse Prosperpolder een groot natuurgebied te maken dat aansluit bij het Verdronken Land van Saeftinghe. Om hetzelfde resultaat te bereiken, zal Nederland veel meer land moeten innemen. Als er op korte termijn geen overtuigende maatregelen worden voorgesteld kan de commissie 'rechtsmiddelen inzetten'.
|
Er kwamen vorig jaar meer dan 80 nieuwe windmolens bij in ons land, waardoor er momenteel 498 staan. Dat blijkt uit cijfers van Edora, een federatie van hernieuwbare energie, en APERe, dat hernieuwbare energie promoot.
|
Van nature stevent het klimaat binnen 1.500 jaar of minder op een ijstijd af. Maar er zit veel te veel CO2 in de lucht om het te laten afkoelen.
|
Japan is van plan om kerncentrales te verplichten reactors met een leeftijd van 40 jaar in de toekomst te sluiten. Op die manier wil het land de veiligheid van kernenergie verhogen, nadat een aardbeving en een tsunami in Fukushima vorig jaar een enorme ramp veroorzaakten.
|
Wetenschappers hebben in Papoea-Nieuw-Guinea de tot nog toe kleinste gewervelde dierensoort ter wereld ontdekt. De kikker wordt slechts zeven tot acht millimeter groot. Dat meldt Christopher Austin van de Louisiana State University in het online-journaal PloS ONE.
|
De Timorese struikzanger is een kleine, bruine zangvogel die in 1932 werd ontdekt en ingezameld door Georg Stein op de berg Mutis in West-Timor, Indonesië. Ondanks heel wat zoekwerk op de oorspronkelijke vindplaats werd de soort er na de ontdekking nooit meer waargenomen. In een recent artikel in het ornithologische tijdschrift 'Bird Conservation International' publiceerde de Belg Filip Verbelen details over de herontdekking van deze soort. Hij vond de 'vermiste' vogel in 2009 terug op het zelden bezochte en erg bergachtige eiland Alor, ten noorden van Timor.
|
Op 9 September 2009 hoorde Verbelen in de bergen van Alor een luide vogelzang vanuit het dichte struikgewas. De zang deed denken aan die van de Seehboms struikzanger (Locustella mandelli), een soort die voorkomt op het vasteland van Zuidoost-Azië en nauw verwant is aan de Timorese struikzanger (Locustella timorensis). Het vermoeden rees dat de vogel die op Alor werd gehoord een Timorese struikzanger was.
De Timorese boszanger is door zijn verborgen levenswijze uiterst moeilijk waar te nemen . Enkele maanden geleden werd de soort voor het eerst gefotografeerd.De Timorese struikzanger is door zijn verborgen levenswijze uiterst moeilijk waar te nemen . Enkele maanden geleden werd de soort voor het eerst gefotografeerd.
De geluidsopnames die door Verbelen konden worden gemaakt, werden aan een aantal specialisten rondgestuurd. De Australische ornitholoog Colin Trainor besloot om, gewapend met deze opname, op Timor op zoek te gaan naar de reeds lang vermiste Timorese struikzanger. Op 20 december 2009 leidde dit tot de herontdekking van de soort op Timor. De soort is door een erg verborgen levenswijze uiterst moeilijk waar te nemen. Toch konden Verbelen en Trainor vaststellen hoe de vogels over de grond kruipen door de dichte vegetatie van gras en varens heen - soms hoppend, trippelend als een muis. Hoewel Timorese struikzangers kunnen vliegen, lijken ze dit slechts zelden te doen en verlaten ze bijna nooit de dichte ondergroei.
Tijdens het veldwerk op het eiland Alor werden minimaal dertien zingende mannetjes gevonden, telkens in een dichte, grassige ondergroei of in struikgewas langsheen bosranden, op een hoogte van 859 tot 1.250 meter. Intensief onderzoek in Oost-Timor leverde minstens 40 zangposten op, alle in de graslanden op de flanken van de berg Ramelau (tussen 1.720 en 2.100 meter). Intensieve begrazing en frequent branden van de graslanden zorgen er in de bergen op Timor voor dat er - op enkele steile berghellingen na - nog nauwelijks geschikt habitat rest voor de Timorese struikzanger. Op het eiland Alor lijkt de habitat gelukkig veel minder bedreigd.
Verbelen en Trainor wijzen in hun publicatie op de nood aan meer systematisch populatie- en habitatonderzoek. Bovendien benadrukken beide auteurs dat er dringend soortspecifieke beschermingsmaatregelen moeten worden uitgewerkt. Om meer inzicht te krijgen in de verwantschap tussen de populaties van Alor en die van Timor, zouden in de toekomst op beide eilanden enkele vogels moeten worden gevangen voor verder genetisch onderzoek.
De Timorese struikzanger werd in 2008 door Birdlife International opgenomen op de Rode Lijst van de International Union for the Conservation of Nature (IUCN) in de categorie ‘bijna bedreigd’. Door de recente herontdekking zal de status van deze soort opnieuw moeten worden geëvalueerd.
Niet aan zijn proefstuk
Het is niet de eerste keer dat Verbelen met zijn intensief veldonderzoek knappe ontdekkingen aan de wetenschap presenteert. In 2010 publiceerde hij, samen met Frank Rheindt, over de ontdekking van een nieuwe populatie loofzangers (Phylloscopus) op het Indonesische eiland Peleng, waarnaar momenteel ook verder onderzoek loopt. Eerder (in 2009), slaagde de Oost-Vlaming er op datzelfde eiland in om de pas herontdekte Banggai kraai (Corvus unicolor) voor het eerst ooit te fotograferen.
Verbelen zelf nuanceert die prestatie: "De biologische diversiteit in Indonesië behoort tot de hoogste ter wereld. Op de Indonesische archipel leven meer dan 1.500 vogelsoorten, goed voor ruim 17% van alle vogelsoorten op aarde. Zo'n 350 soorten komen bovendien enkel in Indonesië voor. Over de verspreiding van vogels op de meest afgelegen eilanden in Indonesië is nog maar weinig bekend. Op sommige van die eilanden werden reeds meer dan een eeuw geen vogelstudies meer georganiseerd. Het is daarom niet verwonderlijk dat recente bezoeken aan sommige van deze eilanden resulteerden in de 'herontdekking' van vogelsoorten die al lang niet meer werden waargenomen en zelfs leidden tot de ontdekking van nieuwe vogelsoorten. Het lijkt bovendien erg waarschijnlijk dat Indonesië ook in de komende jaren voor spectaculaire verrassingen zal blijven zorgen op ornithologisch vlak”.
Bron: Natuurbericht.be
|
Hoe kunnen de kleine voetjes van neushorens zo’n groot gewicht dragen? Dat willen wetenschappers onderzoeken. Zo lezen we in De Morgen.
|
Sommige neushorens wegen 1.000 kilo en daarmee zijn ze een van de zwaarste diersoorten die op land leven. Toch hebben de dieren niet zo’n grote voeten. Om te onderzoeken hoe neushorens hun gewicht kunnen dragen, is in de dierentuin van Colchester daarom een parcours aangelegd met sensoren. De neushorens zijn inmiddels gewend om over dit parcours te lopen. Via de sensoren hopen de wetenschappers te ontdekken hoe de neushorens hun poten neerzetten.
|
Michael Jackson was niet alleen een gevierde popster, hij was ook een kreeft. Die postume eer heeft hij te danken aan een internationale groep van paleontologen die een fossiele kreeft naar hem vernoemden. Zo meldt de Gazet van Antwerpen.
|
De paleontologen ontdekten de fossiele kreeft op 25 juni 2009, net op de sterfdag van Jackson. Daarom is de kreeft Mesoparapylocheles michaeljacksoni gedoopt, zo raakte dinsdag bekend. Volgens de wetenschappers ging het om een bijzondere ontdekking. De kreeft blijkt niet alleen een nieuwe soort te zijn, maar ook een nieuw geslacht en zelfs een nieuwe familie.
|
Natuurpunt Velpe-Mene bekritiseert de manier waarop natuur wordt afgebakend in riviervalleien. Dat lezen we in Het Nieuwsblad.
|
Volgens voorzitter Hugo Abts van Natuurpunt Velpe-Mene lopen gesprekken over biodiversiteit vaak uit op praatbarakken. “'Enkel duurzame natuur nastreven tussen de kleurtjes op een kaart volstaat niet, maar het gebeurt. Met als resultaat dat de natuur buiten de afgebakende natuurgebieden in de rest van de vallei zonevreemd wordt”, legt Abts uit in Het Nieuwsblad.
Natuurpunt Velpe-Mene beheert in Oost-Brabant 500 ha natuur en koopt regelmatig gebieden aan met subsidies en giften. Maar Abts denkt dat door de besparingen de aankoopsubsidies voor natuurgebieden zullen dalen. De Natuurpuntafdeling doet daarom steeds vaker een beroep op leden voor fondsenwerving.
Natuurpunt Velpe-Mene heeft binnenkort een mooi project op stapel staan. Samen met het Stadbestuur van Tienen zal ze een landschapscentrum op richten in Vissenaken. Het centrum wordt een ontmoetingsplaats voor professionele en vrijwillige landschapsbeheerders, individuele bezoekers en natuurrecreanten in groep, en zal ook het knoop- en vertrekpunt vormen voor een reeks aangeduide wandelingen in de vallei de Rozendaalbeek en de Velpe.
|
Het toerisme in het Beaglekanaal, de zeestraat in het uiterste zuiden van Zuid-Amerika, is sinds kort een stuk duurzamer.
|
In het Viersels Gebroekt en Vaarheuvel in Viersel vliegen twee velduilen rond en dat is uitzonderlijk. Zo lezen we in de Gazet van Antwerpen.
|
Op tweede nieuwjaarsdag kregen vogelaars van Natuurpunt de eerste velduil in het vizier. En op zondag 8 januari lieten zelfs twee velduilen zich bewonderen. Frederik Naedts van Natuurpunt is opgetogen dat de vogels opduiken in Viersel. “Normaal gezien overwinteren velduilen enkel in een handvol natuurgebieden aan de kust. Dat maakt de ontmoetingen in het Viersels Gebroekt echt apart”, legt hij uit in de Gazet van Antwerpen. Door het verlies aan heide- en veengronden ligt het aantal in velduilen in ons land laag. De voorbije winter werd de vogel maar zo’n 50 keer gezien.
Velduilen houden vooral van open moerasgebieden met ruige graslanden en bermen om te rusten en te jagen op muizen. Door de overstromingen zijn het Viersels Gebroekt en Vaarheuvel geschikte gebieden voor de vogels.
Viersel kan trouwens nog uitpakken met een andere opmerkelijke gast: een bever. Afgelopen zomer pendelde het dier voortdurend tussen Lier en Zandhoven, maar deze winter verblijft hij bijna continu in het Viersels Gebroekt.
Meer info |
(recentste bericht)
De zwarte els is een veel voorkomende boomsoort in Vlaanderen. Van alle inheemse houtige gewassen bloeien elzen, op hazelaar na, het vroegst. Ver voor het ontluiken van de bladeren vormt de boom al in de winter katjes. Slecht nieuws voor de hooikoortslijders onder ons, maar goed nieuws voor de elzenvlag (Taphrina alni).
|
Van de berkenfamilie is de zwarte els een van de meest algemene boomsoorten. Hij is wijdverspreid binnen Europa en ver daarbuiten. De boom heeft een voorkeur voor natte standplaatsen, zoals bossen op moerasgronden, waar hij goed gedijt. De zwarte els vormt houtige, eivormige vrouwelijke vruchten, ook wel elzenproppen genoemd, die eerst groen zijn en later bruin tot zwart worden. In de winter maakt de boom een zwarte indruk door zijn donkere schors en de elzenproppen, vandaar zijn Nederlandse naam.
De elzenproppen hangen soms ‘de vlag’ uit door de vorming van een tamelijk zeldzame vruchtgal. Deze gal wordt veroorzaakt door een parasitaire schimmel: de elzenvlag (Taphrina alni of Taphrina amentorum), die behoort tot de familie van de zakjeszwammen (Ascomyceten). Als gastheer gebruikt deze schimmel de zwarte els. Hij vestigt zich in het vrouwelijk elzenkatje wanneer de sporen van de zwam daar in gunstige omstandigheden terechtkomen. De schimmel zorgt ervoor dat één van de schutbladen van het elzenkatje een abnormaal groeipatroon vertoont en enkele centimeters lang kan worden. Dit vreemd verschijnsel kreeg de mooie en passende Nederlandse naam ‘elzenvlag’.
In het begin van de zomer is de elzenvlag frisgroen, later geel tot roze, oranjerood tot paarsachtig. In het najaar wordt de gal net zo bruin of zwart als het rijpe elzenkatje. Op het wimpelvormig uitsteeksel van de elzenvlag ontwikkelen zich dan nieuwe schimmelsporen die door de wind worden verspreid, waarna een nieuwe cyclus van de schimmel kan starten. Tijdens de wintermaanden blijft enkel nog een souvenir van de prachtige elzenvlag achter als een zwarte vlag aan de elzenprop.
De elzenvlag kan in heel Vlaanderen gevonden worden, maar lijkt een zeldzame verschijning. Tot en met 2008 waren er maar vijf waarnemingen bekend. Wellicht kan je met gericht zoeken vrij snel een elzenvlag vinden. Waarschijnlijk kijken mycologen te veel naar de grond.
Bron: Natuurbericht.be
|