Natuurpunt foto

Vrijwilliger in de kijker: Mieke Philips

Wat kan ik doen?


Word ook vrijwilliger!

“Met weinig middelen zoveel mogelijk bereiken”


Mieke Philips is vrijwilliger van de Natuurpuntafdeling Hasselt-Zonhoven en een rasechte ‘madam’.

Hoe maakte je kennis met Natuurpunt?
De afdeling deed zo’n 4 à 5 jaar geleden een oproep voor vrijwilligers en ik heb toen aangeboden om mee te helpen. Ik had op dat moment iets meer vrije tijd. Ik volgde korte tijd de samenwerking met JNM (Jeugdbond voor Natuur en Milieu) op. Maar omdat JNM goed draaide, werd dat na een tijdje overbodig. Vervolgens beslisten we om een werkgroep communicatie op te richten omdat die nog niet bestond binnen de afdeling.

Wat doe je momenteel voor Natuurpunt?
Ik zit nog altijd in de werkgroep communicatie en wij noemen onszelf de’ madammen’. We zijn begonnen met een aantal dames, maar ondertussen zit er ook één man bij die gelukkig gezellig mee babbelt met de andere madammen. Bij veel andere Natuurpuntafdelingen zijn de mannen in de meerderheid terwijl wij met zo’n grote groep vrouwen zijn, dat is wel leuk. Wij proberen van elke vergadering ook iets plezant te maken. We combineren het bijvoorbeeld met een etentje of met een tentoonstelling.

Ons motto is wel: met weinig middelen zoveel mogelijk bereiken. Daarmee bedoelen we niet teveel vergaderen en niet teveel werk opnemen wat niet echt nodig is.

Inmiddels hebben een deel van onze madammen ook een extra functie gekregen binnen de afdeling. De toekomstige voorzitter en secretaris komen alle twee uit onze werkgroep. Ook de nieuwe redactrice van ons lokale tijdschrift is een madam.

Wat doen de ‘madammen’?
We zijn nu bezig met het ontwerp van een nieuw activiteitenfoldertje. Wij organiseren ook de grote activiteiten van de afdelingen, zoals de algemene vergadering. Vroeger was dat eerder een saaie vergadering, maar we pakken dat nu anders aan. We starten om vier uur, vergaderen tot zes uur en sluiten af met een bio-etentje. Elke vrijwilliger krijgt ook een fotohoudertje uit duurzaam hout met het logo van Natuurpunt cadeau. Zo proberen we de mensen een goed gevoel te geven.

Ben je al van jongs af aan bezig met natuur?
Eigenlijk helemaal niet. Twaalf jaar gelden begon ik te werken in het Groene Huis in Bokrijk. Ik ontvang hier groepen en individuele bezoekers en er kwamen regelmatig mensen langs met vragen, bijvoorbeeld over een plantje dat ze gevonden hadden. Maar ik kon daar nooit op antwoorden en dat vond ik zo vervelend dat ik onmiddellijk de cursus natuurgids ben gaan volgen. Zo ben ik er ingerold. En natuurlijk lopen er in het Groene Huis ook heel wat mensen rond die verbonden zijn met Natuurpunt.

Wat is je belangrijkste motivatie om vrijwilliger te zijn voor Natuurpunt?
Eerst en vooral omdat ik van de natuur houd. Maar vooral die groep vrienden zou ik niet meer kunnen missen. Dat is echt een hechte kliek geworden en we kijken er naar uit om te vergaderen. We hebben ook allemaal hetzelfde doel. Je doet iets voor de natuur. Zo nam onze groep het initiatief om op vergaderingen altijd producten van Oxfam te gebruiken. We proberen er zo voor te zorgen dat er bij mensen een klik komt dat het ook anders kan.

Bekijk ook