Meer Vlamingen steunden natuurbehoud in 2009! Natuurpunt, de vereniging voor natuur en landschap in Vlaanderen, heeft 2009 succesvol afgesloten! Een recordaantal van 87.000 gezinnen is lid van Natuurpunt, dankzij de steun van leden en symphatisanten werd 360 ha van het Stappersven - Kalmthoutse Heide- veiliggesteld en meer dan 10.000 vrijwilligers verzamelden natuurwaarnemingen van tuinvogels, vlinders, zwaluwen, zoogdieren, paddenstoelen, … en zelfs overreden dieren. Op het einde van 2009 waren er maar liefst 87.000 gezinnen
lid van Natuurpunt. Dit is een stijging van bijna 9% ten opzichte van 2008. Dit grote aantal leden zorgt ervoor dat de vereniging meer
natuurgebieden kan veiligstellen voor de toekomst.
In totaal werd er 865 ha aangekocht, waarvan het
Stappersven in de Kalmthoutse Heidemet 361 ha de grootste aankoop is. Andere belangrijke verwervingen waren er in het Schulensbroek, de Dommelvallei, de Vallei van de Bosbeek, Blankaart en de Uitkerkse Polder. In 2009 werd 178 ha bijkomend in huur genomen, met het Opstalvallegebied (42 ha) als uitschieter. In totaal breidde de oppervlakte beheerd natuurgebied met 1.043 ha uit. Op 31 december 2009 beheerde Natuurpunt in totaal 17.632 ha.
Veel Vlamingen willen hun steentje bijdragen voor de
bescherming van natuur en ook
uitpakken met hun kennis over de dagpauwoog, het nonnetje of de egel. Meer dan 10.000 vrijwilligers verzamelden in 2009 meer dan 2 miljoen
waarnemingen van tuinvogels, vlinders, zwaluwen, zoogdieren, paddenstoelen en zelfs overreden dieren. Over meer dan 10.000 soorten werden gegevens verzameld over het voorkomen, de verspreiding en aantallen van zeldzame en algemene soorten.
Het jaar 2010 werd door de Verenigde Naties uitgeroepen tot “
Jaar van de Biodiversiteit”. Dat 650 Natuurpuntgezinnen zonne-installaties plaatsen voor “
Zonnen voor meer natuur”, maar liefst 25 gemeenten en steden het
biodiversiteitscharter uitvoeren en de Vlaamse regering de internationaal belangrijke
Natura 2000 gebieden beter beschermt zijn voor Natuurpunt hoopvolle daden om het verlies aan biodiversiteit te stoppen.
2009 in een oogopslag
- Natuurpunt beheert nu 17.631 ha natuurgebied, waarvan 12.004 ha in eigendom.
- Aankoop van 360 ha Stappersven - Kalmthoutse Heide
- Vrijwilligers rapporteerden meer dan 2 miljoen natuurwaarnemingen en brachten zo voor 10.000 soorten in Vlaanderen voorkomen, verspreiding, trek, invasies, seizoenvoorkomen (fenologie), zeldzaamheid, e.d. in kaart, o.a. bruikbaar voor monitoring van de toestand van de natuur.
- Goedkeuring door de Europese Commissie van 2 nieuwe Life-projecten voor herstel van bijzondere natuurwaarden
- Met “diversiteit in de stad” brengt Natuurpunt Educatie met succes allochtonen in contact met natuur.
- Start bouw van ecologische loodsen voor professionele en vrijwillige medewerkers
- Natuurpunt energiesnoeiers hielpen een 800-tal gezinnen energie besparen
- > 1.250.000 unieke bezoekers bezochten lid van Natuurpunt
- Natuurpunt levert de voorzitter in de nieuwe strategische adviesraad voor milieu, natuur en energie
- Er werd 864 ha natuurgebied aangekocht in Vlaanderen (met 360 ha Stappersven-Kalmthoutse heide)
- Via gerichte soortbeschermingsprojecten verwerven we cruciale kennis over behoudsbiologie voor bedreigde soorten (bv. vuursalamander, boomkikker, knoflookpad, eikelmuis, hazelmuis, waterspitsmuis, grauwe gors, huiszwaluw, iepenpage, sleedoornpage, vleermuizen).
- Natuurpuntgezinnen plaatsten meer dan 650 zonne-installaties in het kader van onze actie ‘zonnen voor meer natuur’
- Meer dan 10.000 gezinnen telden tuinvogels, vlinders, zoogdieren en zwaluwen
- De Vlaamse regering keurde de gewestelijke instandhoudingsdoelstellingen voor Natura 2000 gebieden goed en overal in Vlaanderen organiseerde Natuurpunt daarover infosessies
- We kochten met Franse natuurverenigingen de vijver van Belval, 200 ha bedreigde natuur in de Argonne.
- Er waren 15.000 aanwezigen op de klimaatactiedag. Daaronder ook vele honderden Natuurpunters.
- Met “de wereld vertelt” brengt Natuurpunt Educatie duurzame ontwikkeling in de belangstelling.
- 25 gemeenten en steden tekenden een biodiversiteitscharter
- We maakten werk van het thema ‘bedrijven en biodiversiteit’.
- We waren de trekkers van de Dag van de Aarde, die in 2009 helemaal in het teken van biodiversiteit stond
- www.natuurpunt.be werd verkozen tot beste website in de categorie “Groen” van Clickx Magazine.
- De infodag voor Limburgse afdelingen was een schot in de roos.