Mechelen, 23 juli 2010 - Natuurpunt en haar Waalse zustervereniging Natagora organiseren in het eerste weekend van augustus voor de vierde maal een nationale tuinvlindertelling. Naast het verzamelen van cijfers over de toestand van onze vlinderfauna is het ook de bedoeling om meer mensen bewust te maken van de schoonheid en het belang van de natuur in de eigen leefomgeving.
In dit jaar van de biodiversiteit is het niet alleen aan overheden, landbouwers en bedrijven, maar ook aan burgers om maatregelen te nemen voor het verhogen van de biodiversiteit. Onze Vlaamse tuinen zijn momenteel vaak niet erg vlindervriendelijk. In kortgeschoren gazons afgezoomd met exotische planten, vinden vlinders geen plaatsen om hun eitjes af te zetten of de winter door te brengen.
In Vlaanderen gaat het niet goed met de dagvlinders. Bijna een derde van de inheemse soorten is uitgestorven (19 van de 64 soorten) en een ander derde is bedreigd. Ook voorheen algemene vlinders zoals dagpauwoog of citroenvlinder, doen het erg slecht.
Naast milieuomstandigheden en intensief landgebruik, kan ook de klimaatverandering voor een deel deze achteruitgang verklaren. Twee opeenvolgende jaren met een ‘normalere’ strenge winter gevolgd door een zacht voorjaar blijken voor een aantal soorten vlinders gunstig te zijn. De telling moet hierover duidelijkheid verschaffen.
Vlinders tellen is leuk én nuttig
Iedereen kan meedoen aan de jaarlijkse vlindertelling. De werkwijze is heel eenvoudig: je zoekt op welke soorten er rondvliegen in jouw tuin via een boek of brochure. Van elke soort tel je het maximum aantal exemplaren dat op eenzelfde moment aanwezig was in de tuin in de loop van het weekend.
Vorig jaar telden meer dan 6.000 gezinnen in België en Nederland gelijktijdig de vlinders in hun tuin. Samen zorgen ze voor een massa cijfers, waarmee de situatie van onze dagvlinders duidelijk werd.
De actie Vlinder mee loopt in samenwerking met het Waalse Natagora en sinds vorig jaar ook met de Nederlandse Vlinderstichting. Nieuw dit jaar: vlindervriendelijke acties kunnen ook geregistreerd worden onder de rubriek ‘1 miljoen vlinders’, een initiatief in samenwerking met het Regionaal Landschap Zenne, Zuun en Zoniën, ondersteund door de Vlaamse Gemeenschap.
Resultaat van de telling
Op het eind van het telweekend kan er al een voorlopige tendens opgemaakt worden. In de eerste dagen na de telling worden de verschillende waarnemingen verwerkt. De resultaten worden op dinsdag 3 augustus in een persbericht bekendgemaakt.
Meer info
Alle informatie is te vinden op de website www.vlindermee.be: er staan foto’s van de meest voorkomende vlindersoorten, je leest er hoe je de vlinders herkent en hoe je ze kan tellen en natuurlijk vind je er ook het telformulier.
Persfoto’s : kunnen met vermelding van de fotograaf gevonden worden op www.natuurpunt.be/persfoto
Vlinderbrochure: www.natuurpunt.be/vlindermee